U sklopu projekta Danube GeoHeCo održani prvi nacionalni „deployment desk“ sastanak s ključnim dionicima
U sklopu projekta Danube GeoHeCo – Poticanje implementacije plitkih geotermalnih sustava grijanja i hlađenja u dunavskoj regiji (engl. Fostering the implementation of shallow Geothermal hybrid Heating and Cooling systems in the Danube Region) čija provedba traje od 1. siječnja 2024. godine organiziran je prvi po redu „deployment desk“ sastanak na kojem su sudjelovali relevantni nacionalni, regionalni i lokalni dionici s područja plitke geotermije.
Sastanak je održan 3. prosinca 2024. godine u zgradi Tehnološko inovacijskog centra Međimurje d.o.o. u zajedničkoj organizaciji Međimurske energetske agencije d.o.o. (vodećeg partnera u projektu) i Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (projektnog partnera) s ciljem uspostave „deployment desk-a“ koji udružuje ključne nacionalne, regionalne i lokalne dionike na području Republike Hrvatske važne za poticanje korištenja plitke geotermalne energije kao i za razvoj i primjenu plitkih geotermalnih rješenja. S obzirom da dio dionika nije mogao prisustvovati sastanku fizički, bilo je osigurano i online praćenje sastanka putem aplikacije ZOOM.
Tijekom sastanka, sudionicima je ukratko predstavljen projekt kao i sam koncept „deployment desk-ova“ koji je usko vezan uz uključivanje vanjskih dionika u samu provedbu projekta kako bi pružili sustavnu podršku uključenim projektnim partnerima u poticanju prodora geotermalnih dizalica toplina te, kroz suradnju s partnerskim organizacijama u provedbi zajedničkih investicija, pomogli u izgradnji kapaciteta i razmjeni znanja s ciljem povećanja razine stručnosti kao i broja stručnjaka dostupnih za održivu transformaciju energetskog sektora s naglaskom na eksploataciji geotermalne energije.
Uz uvodna predstavljanja, sudionici su imali prilike sudjelovati u dvije ključne rasprave, pri čemu je u sklopu prve rasprave napravljena SWOT analiza okruženja za potrebe razvoja i primjene plitkih geotermalnih rješenja u Hrvatskoj, dok se druga rasprava odnosila na identifikaciju postojećih mjera podrške plitkoj geotermalnoj energiji koje su već u fazi realizacije. Uz to, sudionici su na temelju vlastitog iskustva iznijeli prijedloge potencijalnih mjera koje bi u budućnosti mogle pozitivno utjecati na iskorištavanje plitke geotermalne energije na razini Hrvatske, ali i šire.
Zahvaljujući uspostavi „deployment desk-a“ projekta u Hrvatskoj, članovi će zajednički formulirati razvojne prijedloge za korištenje plitke geotermalne energije uzimajući u obzir lokalni kontekst i prioritete uz zajednički konsenzus o glavnim izazovima, potencijalima i poticajima te dati prijedlog potrebnih izmjena u postojećem zakonodavnom okviru kako bi se stvorilo poticajno okruženje za primjenu geotermalnih dizalica toplina.
S ciljem daljnje suradnje uključenih dionika, sljedeće godine planiran je još jedan „deployment desk“ sastanak kada će dionici imati prilike podijeliti svoja dosadašnja iskustva u području iskorištavanja plitke geotermalne energije.
Izrada ovog članka podržana je projektom Danube GeoHeCo, sufinanciranom sredstvima Europske unije u sklopu Programa transnacionalne suradnje dunavske regije. Sadržaj ovog članka odražava mišljenje Međimurske energetske agencije d.o.o. i ni u kojem slučaju ne predstavlja mišljenje Europske unije.