Predstavljanje projekta Danube GeoHeCo za vrijeme održavanja druge po redu međuregionalne radionice projekta REHEATEAST
Međimurska energetska agencija d.o.o. sudjelovala je jučer, 15. listopada 2024. godine u Moravskim Toplicama na drugoj međuregionalnoj radionici u sklopu projekta Izgradnja lokalnih partnerstava za smanjenje potrošnje fosilne energije u sustavima daljinskog grijanja u regiji istočnog Dunava (REHEATEAST) u organizaciji Lokalne energetske agencije za Pomurje s ciljem predstavljanja projekta Poticanje implementacije plitkih geotermalnih sustava grijanja i hlađenja u dunavskoj regiji (Danube GeoHeCo) i stvaranja sinergije među projektima. Oba projekta financirana su ERDF sredstvima u okviru Programa transnacionalne suradnje dunavske regije 2021. – 2027. koji radi stvaranja povoljnog okruženja za potporu projektima potiče na stvaranje sinergije među postojećim projektima u provedbi, osobito onima koji se bave sličnim temama, što je u slučaju projekata REHEATEAST i Danube GeoHeCo poticanje na korištenje obnovljivih izvora energije radi smanjenja potražnje za fosilnom energijom u dunavskoj regiji.
Glavni cilj REHEATEAST projekta je promovirati mjere i prilagodljiva rješenja za izazove financijske i ekološke održivosti sustava daljinskog grijanja i hlađenja u regiji istočnog Dunava te na taj način smanjiti potražnju za fosilnom energijom i povećati udio obnovljive energije i iskorištenje otpadne topline, dok je s druge strane glavni cilj projekta Danube GeoHeCo povećanje iskorištenja potencijala plitke geotermalne energije u regijama projektnih partnera kroz poticanje integracije geotermalnih dizalica topline u postojeće konvencionalne sustave grijanja i hlađenja na fosilna goriva. Nastavno na ostvarenu sinergiju, navedeni projekti poboljšat će svoju vidljivost te će, ako prilike to dopuste u potpunosti iskoristiti i konsolidirati sve očekivane rezultate ostvarene implementacijom projekata i svakako povećati bazu znanja o potencijalima iskorištavanja obnovljive energije u postojećim sustavima grijanja i hlađenja koji još uvijek koriste fosilna goriva.
Ovim događajem otvorena su vrata potencijalnoj suradnji među projektima REHEATEAST i Danube GeoHeCo te su stvoreni dugotrajni profesionalni odnosi koji u budućnosti svakako mogu donijeti nova partnerstva i nove projektne ideje.
Izrada ovog članka podržana je projektom Danube GeoHeCo, sufinanciranom sredstvima Europske unije u sklopu Programa transnacionalne suradnje dunavske regije. Sadržaj ovog članka odražava mišljenje Međimurske energetske agencije d.o.o. i ni u kojem slučaju ne predstavlja mišljenje Europske unije.