Predstavljanje projekata CEESEU-DIGIT i CEESEN-BENDER te Zakona o upravljanju i održavanju zgrada
Dana 13. prosinca 2024. godine u prostorima Metalske jezgre Čakovec održane su 2. radionica i Q&A sesija za ovlaštene predstavnike stanara višestambenih zgrada u Međimurskoj županiji. Okupljanje je organizirano u suradnji s upraviteljem zgrada GP Stanorad d.o.o. te su na istom predstavljena dva projekta Međimurske energetske agencije d.o.o. – CEESEU-DIGIT i CEESEN-BENDER.
Ukratko o projektima:
- CEESEU-DIGIT (Dizajn i provedba regionalnih javnih inicijativa za pravednu energetsku tranziciju održive energetske unije Srednje i Istočne Europe) – cilj projekta je povećati kapacitete regionalne samouprave i ostalih dionika u regijama Središnje i Istočne Europe za potrebe razvoja regionalnih energetskih i klimatskih planova. Izrađeni dokumenti će se temeljiti na principu pravedne energetske tranzicije prema klimatski neutralnom gospodarstvu, s naglaskom na marginaliziranim i ranjivim skupinama građana.
- CEESEN-BENDER (Intervencije za ublažavanje energetskog siromaštva povezane s izgradnjom u ranjivim četvrtima) – cilj projekta je pružanje podrške vlasnicima i stanarima višestambenih zgrada u procesu energetske obnove identificiranjem prepreka, izradom planova za poticanje obnove, razvojem alata za identifikaciju energetski siromašnih kućanstava i izračun povrata na investiciju (ROI) te provođenjem edukacija za upravitelje zgrada, vlasnike stanova i stanare.
Oba projekta sufinancirana su iz programa LIFE po stopi od 95%, pri čemu ukupni budžet projekta CEESEU-DIGIT iznosi 1.842.097,02 EUR (od čega budžet Međimurske energetske agencije d.o.o. iznosi 162.105,00 EUR), dok je budžet projekta CEESEN-BENDER 1.848.960,00 EUR (od čega je budžet Međimurske energetske agencije d.o.o. 163.710,00 EUR).
Osim navedenog, u sklopu okupljanja održan je i intervju s predstavnicom stanara odabrane obnovljene “model“ zgrade u Čakovcu kako bi se sudionicima što više približili postupak, dokumentacija i prednosti energetske obnove te predstavljen Zakon o upravljanju i održavanju zgrada, s naglaskom na ključne promjene koje se odnose na uvođenje Zajednica suvlasnika, određeni minimalni iznos pričuve, stroži kućni red, ugradnju dizala, kazne i penale za moguće prekršaje Zakona i druge novosti.
U tijeku okupljanja održana je i Q&A sesija u sklopu koje su izlagači otvorili diskusiju o temama vezanim uz energetsku obnovu i sam Zakon te odgovorili na pitanja sudionika.