MENEA posjetila geotermalne bušotine u Mađarskoj u sklopu projekta TRANSGEO

Dana 7. i 8. travnja 2025. godine Međimurska energetska agencija d.o.o. sudjelovala je na sastanku parterskog konzorcija projekta TRANSGEO – Revitalizacija napuštenih bušotina za eksploataciju geotermalne energije, financiranog iz programa Interreg Central Europe (2021 – 2027), koji je održan u gradu Szegedu u Mađarskoj.

Sastanak je organiziran u trajanju od 2 dana, pri čemu je prvi dio obuhvaćao pregled projektnih aktivnosti, njihov napredak, rokove, kao i primjer dobre prakse poduzeća MS Energy te korištenja DBHE tehnologije u prenamjeni napuštenih bušotina.

Drugi dio sastanka posvećen je posjetima geotermalnim bušotinama u gradovima Szegedu i Szentesu. Pritom je u gradu Szegedu prezentiran sustav daljinskog grijanja temeljen na geotermalnoj energiji u vlasništvu poduzeća Szetáv, dok su se u gradu Szentesu posjetili poljoprivredno poduzeće Árpád-Agrár Zrt. te staklenici voća i povrća koji koriste geotermalnu energiju kao izvor topline i navodnjavanja. Osim toga, prikazana je i prenamijenjena geotermalna bušotina (nekadašnja naftna), koja pruža usluge daljinskog grijanja i navodnjavanja obližnjim staklenicima i dijelovima grada.

Sastanku partnera i posjetima prisustvovali su partneri projekta TRANSGEO iz 5 partnerskih zemalja (Njemačka, Austrija, Hrvatska, Mađarska i Slovenija) te predstavnici pridruženih partnera iz poduzeća GeoZS iz Slovenije.

Projekt TRANSGEO započeo je 1. svibnja 2023. godine te traje 36 mjeseci, odnosno do 30. travnja 2026. godine. Cilj je iskoristiti postojeću eksploatacijsku i proizvodnu infrastrukturu korištenu u nekadašnjoj industriji nafte i prirodnog plina, u svrhu istraživanja njezinog geotermalnog potencijala i iskorištavanja geotermalne tehnologije. Projektne aktivnosti usmjerene su na strukturne promjene u industriji ugljikovodika za prijelaz na održivu energiju, promicanje primjene geotermalne energije, produžetak vijeka trajanja postojeće infrastrukture, daljnje korištenje radne snage, kontinuirano smanjenje emisija CO2 te procjenu geotermalnog potencijala na 8 pilot područja u 5 zemalja partnerica, pri čemu su u Hrvatskoj Savica (u Gradu Zagrebu) i Mihovljan (u Međimurskoj županiji) prepoznati kao najprikladniji za potrebe projektnih aktivnosti.

Konačno, ukupni budžet projekta iznosi 2.608.907,80 EUR, od čega budžet MENEA-e iznosi 227.026,80 EUR, dok je stopa sufinanciranja 80%.

Projekt je sufinanciran sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj kroz program transnacionalne suradnje Interreg Središnja Europa 2021 – 2027.  Ovaj sadržaj je isključiva odgovornost Međimurske energetske agencije d.o.o. i ni pod kojim uvjetima ne odražava stav Europske unije i/ili Upravljačkog tijela.

 

Skip to content