Održano treće diseminacijsko izlaganje u sklopu projekta LEEWAY

 

U četvrtak, 5. prosinca 2024. godine, u multimedijskoj dvorani Muzeja Croata Insulanus u Prelogu održano je treće diseminacijsko predavanje u okviru projekta LEEWAY (LEading coopEration toWArds energy communities policies tackling energy povertY). Konzorcij projekta čini 9 partnera iz 7 zemalja (Belgija, Italija, Hrvatska, Njemačka, Poljska te novopridružene Bosna i Hercegovina i Ukrajina), a Grad Prelog sudjeluje kao jedan od projektnih partnera. Projekt je sufinanciran putem Programa međuregionalne suradnje Interreg Europe 2021 – 2027, a predviđeno trajanje iznosi 48 mjeseci, odnosno od 1. ožujka 2023. do 28. veljače 2027. godine.

Saborski zastupnik i gradonačelnik grada Preloga, Ljubomir Kolarek, u pozdravnom govoru istaknuo je posvećenost grada zelenoj energetskoj tranziciji te naglasio važnost provođenja projekata kojima se potiče razvoj korištenja obnovljivih izvora energije te održivog korištenja resursa.

Cilj projekta LEEWAY je stvaranje uvjeta za razvoj zajednica koje koriste obnovljive izvore energije, a posebnu pažnju posvećuje tijelima lokalne i regionalne samouprave, koja imaju ključnu ulogu pri uklanjanju prepreka za osnivanje energetskih zajednica. Uz redovite aktivnosti, projekt uključuje i partnerske sastanke te studijska putovanja u zemlje partnera, čiji će cilj biti razmjena iskustava, znanja i dobrih praksi u području razvoja energetskih zajednica i primjene obnovljivih izvora energije.

Treće studijsko putovanje održano je u rujnu 2024. godine u gradu Pfaffenhofenu na Ilmu (Njemačka) te je na istom sudjelovala i Međimurska energetska agencija d.o.o. kao vanjski stručnjak Grada Preloga. U okviru studijskog putovanja, projektni partneri i njihovi dionici su kroz stručna izlaganja i zajedničku radionicu razmijenili iskustva te posjetili primjere dobre prakse. Isto tako, razmijenile su se informacije o tome kakva je trenutna situacija vezana uz obnovljive izvore energije i energetske zajednice u zemljama koje predstavljaju te se raspravljalo o preprekama koje sputavaju razvoj takvih zajednica i mogućim rješenjima. Tijekom putovanja sudionici su posjetili lokacije gdje su im predstavljene dobre prakse Grada Pfaffenhofena na Ilmu koje podržavaju proizvodnju i korištenje energije iz obnovljivih izvora, te načini na koje se građani mogu uključiti u ostvarivanje ciljeva vezanih uz ublažavanje klimatskih promjena.

Na studijskom putovanju, ispred Međimurske energetske agencije d.o.o., kao dionika Grada Preloga, sudjelovala je Valentina Đorđević, stručna suradnica za energetiku, koja je u svojem diseminacijskom izlaganju predstavila primjere dobre prakse posjećene u Pfaffenhofenu na Ilmu te podijelila ključne informacije s partnerskog sastanka koje se odnose na energetske zajednice. U svojem zaključku naglasila je važnost poticanja razvoja takvih zajednica jer doprinose smanjivanju CO2, ovisnosti o fosilnim gorivima te borbi protiv energetskog siromaštva te je istaknula kako još uvijek postoji prostor za napredak, posebice u pogledu zakonskih i regulatornih okvira. Sva stečena znanja i iskustva u sklopu projekta Grad Prelog iskoristit će za revidiranje svojeg Akcijskog plana energetski i klimatski održivog razvitka (SECAP).